Australský ovčák

1. listopadu 2017 v 2:19
Australský ovčák
Indiáni tyto psy nazývali "psi s očima duchů", pro jejich zajímavou barvu. Australští ovčáci byli také mezi psy, kteří pomáhali záchranářům po útoku na WTC v New Yorku v září 2001 (v sutinách cítí člověka až na 30 m).
Popis
Velikost feny v kohoutku: 46 až 54 cm
Velikost psa v kohoutku: 51 až 58,5 cm
Váha: 18 a 28 kg
Plemeno: FCI skupina I. - Ovčáčtí a honáčtí psi, sekce 1 - Ovčáci, bez pracovní zkoušky.
Číslo standardu: FCI č. 342
Země původu: USA
Oficiální zkratka v ČR: AO
Další názvy plemene: Australian Shepherd Dog, aussie
Australský ovčák je silný, robustní pes s obdélníkovou stavbou těla. Průměrná výška v kohoutku u psa je 51 až 58,5 cm a u fen 46 až 54 cm. Váha bývá mezi 18 a 28 kg. Hlavu má silnou, suchou, vyváženou k tělu, černý nebo hnědý nos, mandlové oči, které můžou být hnědé, modré, jantarové, ale i dvoubarevné a trojúhelníkovité uši, které mohou být překlopené i visící. Hřbetní linie je rovná, silná, hrudník hluboký, avšak ne široký. Žebra jsou dobře klenutá a břicho mírně vtažené. Ocas je rovný. Srst je jemná, lesklá a může být rovná až lehce zvlněná. Hustota podsady se mění s ročním obdobím, srst však vždy dobře chrání před vodou a chladem. Existuje několik barevných variant: blue merle (modře mramorovaná), red merle (játrová), black solid (černá) a red solid (červená). Všechny barvy mohou (ale nemusí) mít bílé nebo hnědé znaky. Průměrná délka života je 12 až 14 let.
Historie
Přesný původ plemene je celkem nejasný, existují minimálně dvě teorie, jak Australský ovčák vznikl. Jedna tvrdí, že jeho předchůdci byli ovčáčtí psi Basků, kteří migrovali z Evropy do Austrálie a potom do Ameriky, kam si sebou přivezli jak speciální plemeno ovcí Merino, tak své "malé modré psy", potomky pyrenejských a katalánských ovčáků, přikřížené s německou kolií a dalšími evropskými ovčáckými plemeny. Jiná teorie uvádí, že Australský ovčák vznikl křížením britských a španělských ovčáckých psů, kteří se do Ameriky dostali s evropskými emigranty. Jisté ale je, že navzdory svému jménu vzniklo toto plemeno, tak jak ho známe dnes, v Americe. Největšího rozmachu a popularity dosáhl Australský ovčák ve 20. století, díky své účasti na výstavách dobytka a koní, kde překvapoval diváky svými dovednostmi.
Charakter
Australský ovčák je pes s nadprůměrnou inteligencí, je dokonce tak inteligentní, že zaujímá první místo ve výši IQ mezi všemi psy. Má ve svých genech silně zakořeněný pastevecký a ochranitelský pud. Je to pes velmi oddaný svému pánu a rodině, a při jejich obraně je schopen nasadit život. Je spolehlivý, ostražitý, vytrvalý, rychle a rád se učí, a vůči cizím lidem a zvířatům není nepřátelský, přestože dokáže být ostrý a autoritativní. Je výborným rodinným společníkem, ale je také hodně závislý na své rodině a miluje kontakt s člověkem, proto není vhodné chovat ho venku v kotci. Má rád hodně prostoru a miluje plavání. Možná ze všeho nejraději má ale rád běhání vedle koně. Australský ovčák je velký pracant, a proto musí být neustále něčím zaměstnán, aby se nenudil a nenacházel si zábavu sám. Pro své výjimečné vlastnosti je používán při agility, psích sportech, canisterapii, ale i v záchranářských složkách.
Péče
Toto plemeno je zatížené některými genetickými vadami, které se mohou, ale nemusí projevit. Jde především o nemoci očí, dysplazii kyčelního kloubu a epilepsii. Srst stačí vyčesávat jednou za týden, v době línání častěji. Australský ovčák potřebuje časté vycházky a hodně pohybu, takže je vhodné sebou brát něco na aportování, protože je to přirozený aportér. Obecně se dá říci, že potřebuje, abyste se mu věnovali několik hodin denně, ale není to tak, že s ním musíte několik hodin běhat. Potřebuje být hlavně ve vaší přítomnosti-klidně vydrží stočený na gauči celé odpoledne, pokud jste s ním. Ale pohyb je mu vlastní a taky potřebuje zaměstnat hlavu. Pokud s ním nebudete celé dny nic dělat, najde si brzy zábavu sám a dokáže během chvilky poničit bytové zařízení. Není ale dobré chovat ho v kotci, protože prostě potřebuje kontakt s rodinnou. Je ideálním rodinným společníkem, miluje rodinné výlety, rád si hraje s dětmi, rád poslouchá a rychle se učí, takže má výborné předpoklady pro různé kynologické sporty - agility, obedience, frisbee, dog treking, tanec se psy a mnoho dalších. Je skutečně všestranný a vhodný pro aktivní lidi, je výborným společníkem.
Standart v obrázcích ZDE.

Zdraví a genetika v chovu australských ovčáků

Jakou barvu mohou mít štěňátka australského ovčáka?Jsou to red trikolor,black trikolor,red merle a blue merle.Jaké kombinace z jakého spojení mohou vyjít a co je pro chov australských ovčáků důležité i z hlediska zdraví se dozvíte na těchto stránkách Zdraví a genetika ao.

Standart a možné zdravotní komplikace plemena australský ovčák

  • FCI uznané plemeno (27.4.1996) pod číslem 342 - česká verze zde
  • Australian Shepherd Club of America (ASCA) zveřejnil platný standard dne 15.1.1977 avšak klub existuje od roku 1957
  • AKC uznal Australského ovčáka 14.5.1991 ale v platnost vzešel 1.1.1993
  • hodně informací o zdraví,genetice a standartu je také na stránkách ZDE
  • Databáze australských ovčáků na stránkách KCHBO ZDE
O rozvoj současné podoby plemene Australský ovčák se nejvíce zasloužila organizace nesoucí název Australian Shepherd Club of America (zkratka ASCA), která vznikla díky skupině nadšenců pro toto plemeno v roce 1957. V USA je tato organizace (obdoba jako u nás chovatelský klub) jedna z největších pro jedno plemeno. Zabývá se nejen registrací chovu, vydáváním ASCA rodokmenů, ale věnuje se významně také programu zdraví psů, agility, obedience, pasení, práci s juniory i seniory . Má i mnoho dalších, velmi významných aktivit spojených s tímto plemenem! V roce 1971 skupina odborníků ASCA vytvořila standard plemene, který bez velkých změn platí v této organizaci do dnes. V roce 1985 se část členů ASCA rozhodla pokusit se, aby plemeno Australský ovčák bylo také uznáno AKC (American kennel club), který je jako jediný právoplatným a uznávaným "partnerem" pro naší FCI organizaci, která zastřešuje chov psů v Evropě. Proto všichni chovatelé AUO, můžeme být vděčni, že se to podařilo a v roce 1991 mohl vzniknout standard AKC pro plemeno Australský ovčák. Ten byl pak později v obdobném znění dne 24. 7. 1996 převzat z AKC a plemeno AUO bylo uznáno jako prozatimní plemeno FCI se standardem číslo 342. Takhle to platilo 10let a až v letošním roce, na zatím posledním zasedání předsednictva FCI při světové výstavě v Mexiku, bylo dne 20. 6. 2007 plemeno Australský ovčák uznáno FCI za právoplatné.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.