Schéma očkování štěňat a dospělých psů

21. listopadu 2008 v 8:07 |  Očkování psů
Schéma očkování štěněte
věkdruhoznačení
1. očkování8 týdnůpsinka, parvoviróza, coronavirózaD, P, (C)
2. očkování12 týdnůpsinka, infekční laryngotracheitida, parvoviróza, parainfulenza, leptospiróza (tetanus, lymská borelióza)D, H, P, Pi, L, (T, B)
3. očkování16 týdnůpsinka, infekční laryngotracheitida, parvoviróza, parainfulenza, leptospiróza, vzteklina (tetanus, lymská borelióza)D, H, P, Pi, L, R, (T,B)
Schéma očkování dospělého psa
ročněrok po očkovánípsinka, infekční laryngotracheitida, parvoviróza, parainfulenza, leptospiróza, vzteklina (tetanus, lymská borelióza)D, H, P, Pi, L, R, (T,B)

Očkování proti herpes viru..stránky ZDE

Vzteklina (R) :
Vzteklina je neléčitelné virové onemocnění přenosné na člověka. Je to jediné očkování, které je pro psy povinné. Ze zákona musí každý majitel dát svého psa jedenkrát ročně očkovat proti vzteklině.
Onemocnění se přenáší slinami nakaženého zvířete, které se dostanou do rány nebo na sliznici.
Virus napadá nervový systém. Počáteční příznaky jsou změny v chování, požírání nestravitelných předmětů a výtok slin z tlamy. Později se zvíře stává neklidným a agresivním, mění se mu hlas, nemůže polykat a má horečku. Nakonec zvíře postupně ochrne a uhyne.
Žádná léčba pro toto onemocnění neexistuje a vždy končí smrtí zvířete.
Proti vzteklině se očkuje poprvé nejdříve ve 3 měsících věku, není třeba přeočkování po 1 měsíci. Proti vzteklině se očkuje 1x ročně.
Psinka (D) :
Psinka je virové onemocnění, které se přenáší kapénkovou infekcí, tak jako např. chřipka.
Virus napadá a ničí bílé krvinky a tím oslabuje imunitní systém. U štěňat mladších 2 měsíců je toto oslabení trvalé a nevratné. Příznaky onemocnění jsou výtok z očí a nozder, kašel, namáhavé dýchání, vyrážka na břiše, zvracení, průjem a horečka. O 1-3 týdny později se mohou objevit nervové příznaky, jako poruchy chůze, křeče, poškození čichu, které může být i trvalé nebo náhlá slepota. Jedním z trvalých následků je i poškození zubní skloviny. Pokud se nakazí březí fena, virus se přenese i na štěňata. Může dojít k potratu, nebo úhynu štěňat po porodu.
Toto onemocnění je jen velmi těžko léčitelné. V 30-90% případů je smrtelné a často zanechává trvalé následky.
Proti psince se poprvé očkuje v 6-9 týdnech a provádí se 2 přeočkování v odstupu jednoho měsíce. Pak se provádí vakcinace 1x ročně.
Infekční hepatitida (H) :
Toto onemocnění způsobuje také virus. K nakažení dochází sežráním nebo vdechnutím infekčního materiálu.
Virus ničí hlavně játra a ledviny. Onemocnění se projevuje zvracením, průjmem, horečkou, kašlem, někdy žloutenkou, křečemi a zakalením oka.
Léčba onemocnění je komplikovaná a játra mohou zůstat trvale poškozená.
Proti infekční hepatitidě se poprvé očkuje ve věku 9-12 týdnů a přeočkování se provádí za 1 měsíc.
Parvoviróza (P) :
Parvoviróza je časté onemocnění hlavně štěňat. Obzvlášť vnímavý je k tomuto onemocnění rotwailer, dobrman, labradorský retriever, pitbull a německý ovčák. Původcem onemocnění je virus velmi odolný a rozšířený v prostředí. Pes se nakazí sežráním infekčního materiálu.
Parvoviróza se projevuje vodnatým průjmem, v kterém často bývá čerstvá nesražená krev. dalšími příznaky jsou zvracení a horečka. Zvláště u mladých štěňat dochází velmi rachle k dehydrataci a smrti.
Úspěšnost léčby tohoto onemocnění závisí hlavně na jejím včasném zahájení a věku psa.
Proti tomuto onemocnění se poprvé očkuje ve věku 6-9 týdnů a provádí se 2 přeočkování v odstupu 1 měsíce. Pak se očkuje 1x ročně. Důležitou roli u tohoto onemocnění hrají mateřské protilátky, protože nejzranitelnější jsou právě nejmladší štěňata. Fena by proto měla být očkována 2 týdny před nakrytím a případně v 2. polovině březosti inaktivovanou vakcínou.
Infekční laryngotracheitida psů = psincový kašel (Pi) :
Při tomto onemocnění nejdříve vdechnutý virus oslabí dýchací systém a pak dojde k infekci i bakteriemi, které dále komplikují průběh onemocnění.
Onemocnění se projevuje záchvatovitým kašlem, výtokem z nosu a očí a odmítáním potravy. U komplikovaných případů se může rozvinout zápal plic.
Průběh onemocnění obvykle není příliš těžký a dá se léčit. U některých psů se však onemocnění často opakuje a může dojít k chronickému poškození dýchacího systému.
Očkování se poprvé provádí ve věku 9-12 týdnů a přeočkování za 1 měsíc. Pak se očkuje 1x ročně. Tato vakcína je obvzlášť vhodná pro psy často trpící onemocněním dýchacích cest. Zamezí jejich rozšíření z horních cest dýchacích do plic.
Leptospiróza (L) :
Leptospiróza je závažné onemocnění přenosné na člověka. Přenašeči tohoto onemocnění jsou hlodavci. K nakažení dochází hlavně vypitím vody kontaminované hlodavci. Může k němu však dojít i při potřísnění kůže močí nemocného zvířete.
Bakterie poškozuje hlavně ledviny a játra. Příznaky jsou zvracení a průjem, může být i s krví, žloutenka, tmavé zbarvení moče, mohou se vyskytnout i nervové příznaky a poškození očí.
Léčba tohoto onemocnění je velmi obtížná a i u lidí často končí smrtí. Úmrtnost u psů dosahuje 30-90%. Po uzdravení mohou zůstat trvale poškozeny ledviny nebo játra. Při léčbě musí být pes kvůli nebezpečí nakažení lidí hospitalizován.
Očkování se provádí poprvé ve věku 9-12 týdnů a je naprosto nezbytné přeočkování za 1 měsíc. Přeočkování je nutné i u dospělých psů, kteří jsou očkováni poprvé, nebo nebyli nikdy proti leptospiróze přeočkováni.
Lymská borelióza (B) :
Bakterie způsobující tuto infekci je přenášena krev sajícím hmyzem, u nás hlavně klíšťaty. Touto nemocí může onemocnět i člověk, ale nemůže se nakzit od psa, ale opět pouze od klíštěte. Pro toto onemocnění je typický výskyt v určitých oblastech a okres Příbram bohužel patří k okresům s vysokým výskytem nakažených klíšťat.
Borelióza se projevuje nejčastěji zánětem kloubů. Pes kulhá, klouby jsou oteklé a velmi bolestivé. Postižen může být jeden nebo několik kloubů. Může se vyskytnout i horečka, nechutenství, nervové a kožní příznaky.
Onemocnění se léčí dlouhodobým podáváním antibiotik.
Očkování se provádí od věku 12 týdnů a přeočkování za 1 měsíc. Pak se očkuje 1x ročně. Doporučenou dobou pro očkování je únor, tak je hladina protilátek nejvyšší právě v době výskytu klíšťat.
Nezastupitelnou roli hrají antiparazitární prostředky odpuzující klíšťata, protože ta jsou přenašeči i jiných onemocnění, proti kterým zatím vakcína není.
Coronaviróza (C) :
Coronaviróza je průjmové virové onemocnění malých štěňat (hl. 6-9 týdnů), které je velmi nakažlivé. Zdrojem viru je trus nemocných zvířat a k nakažení dochází sežráním kontaminovaného materiálu.
Onemocnění se projevuje kašovitým až vodnatým průjmem a zvracením. Nebezpečná je pro malá štěňata rychlá dehydratace a druhotná bakteriální infekce, která může průběh komplikovat.
Onemocnění má obvykle lehký průběh a při včasné léčbě rychle odezní.
Očkování se provádí hlavně v ohrožených a oslabených vrzích ve věku 6-9 týdnů.
Důležitou roli hraje hygiena a izolace nemocných štěňat.
Tetanus (T) :
Tetanus je způsobován toxinem produkovaným bakterií, která infikuje hlavně hluboké a hnisající rány (např. kousné). Často jsou postižena štěňata při výměně zubů (3-7 měsíců). Bakterie se vyskytuje v půdě a ve velkém množství v koňském trusu. Nejvnímavější k infekci jsou němečtí ovčáci. Onemocnění se vyskytuje hlavně od června do listopadu. Tetanem může onemocnět i člověk, ale opět pouze když se bakterie dostane do hluboké nebo hnisající rány a není očkován.
Onemocnění se projevuje ztuhnutím svalů, topornou chůzí, změnou hlasu, postavením uší a jejich přiblížením k sobě, stažením ústních koutků dozadu a nakonec celotělovou křečí.
Úspěšnost léčby závisí hlavně na množství toxinu v těle a včasném zahájení léčby.Často je toto onemocnění smrtelné.
Očkování se provádí poprvé v 9-12 týdnech a přeočkování po měsíci. Pak se očkuje jedenkrát ročně.
Důležité pro předcházení tomuto onemocnění je včasné a řádné ošetření každé rány.
Obecné vakcinační schéma pro štěně:
1. očkování ve věku 8 týdnů D, P, (C)
2. očkování ve věku 12 týdnů D, H, P, Pi, L, (T, B)
3. očkování ve věku 16 týdnů D, H, P, Pi, L, R, (T,B)
Obecné vakcinační schéma pro dospělého psa:
1. očkování D, H, P, Pi, L, (T, B)
2. očkování za 1 měsíc D, H, P, Pi, L, R, (T,B)
Vakcinační schéma pro březí feny:
2 týdny před nakrytím přeočkování proti všem infekčním chorobám (hl. D, H, P)
během 2. poloviny březosti lze přeočkovat inaktivovanou vakcínou proti parvoviróze
Nikdy neočkovat březí fenu živými vakcínami!
Nežádoucí reakce na vakcinaci:
Nejčastější nežádoucí reakcí je mírné zduření v místě vpichu. Jedná se o tvrdší bouličku, která se pohybuje s kůží. Časem se pomalu vstřebá, v některých případech může drobné zduření přetrvávat. Jedná se pouze o kosmetickou vadu.
Alergická reakce na vakcinaci. Nejčastěji vyvolává tuto reakci ředidlo ve vakcíně nebo vakcína proti leptospiróze. Objevuje se asi půl hodiny až hodinu po očkování a projevuje se otokem hlavy a krku. Při výrazném otoku krku může dojít k zadušení a proto je nutné ihned navštívit veterináře.
Anafylaktická reakce je nejzávažnějším druhem reakce na očkování, ale vyskytuje se velice zřídka. Objevuje se do 15 minut po očkování, takže pokud je jí obáváte u Vašeho psa, můžete těchto 15 minut počkat u nás v čekárně a až pak jít v klidu domů. Při této reakci se u psa objevují nervové příznaky a upadá do bezvědomí. Nutná je okamžitá odborná pomoc.
 


Komentáře

1 MaikelC MaikelC | E-mail | 17. ledna 2017 v 9:34 | Reagovat

I found this page on 17th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it is not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Just search for:  pandatsor's tools

2 whiteproduct whiteproduct | E-mail | Web | 6. dubna 2018 v 17:11 | Reagovat

Ich empfehle es jeder Frau, die Probleme mit Abnehmen hat.
bestellt hier! Gestern kam, ich werde es versuchen!
Fito Spray Bewertungen, Wirkung und Zusammensetzung, Spray, Gewichtsverlust.
Derzeit herrscht der Trend in Form zu sein und kümmern sich um Ihren Körper. Allerdings ist es nicht leicht, Gewicht zu verlieren. In der Regel ist es ein Weg voller Opfer, das erschreckt die meisten Menschen. Dennoch gibt es Möglichkeiten, dass wir Gewicht verlieren, ohne viel Aufwand. Supplementierung ist ein wichtiger Punkt im Kampf gegen Fettleibigkeit.
In der Regel unterstützen wir verschiedene Arten von Tabletten. Inzwischen auf dem Markt erschienen Spray zum abnehmen namens wo kaufen FitoSpray . <a href=http://whiteproduct.com/dutch/drops-bactefort-tegen-wormen-recensies-en-tips.html>http://whiteproduct.com/dutch/drops-bactefort-tegen-wormen-recensies-en-tips.html</a>  
Способ применения капель от паразитов.
Реальные отзывы о каплях Бактефорт от паразитов.
Капли Bactefort собрали немало положительных отзывов, потому что являются действительно эффективным средством, но встречаются и отрицательные отзывы. Их пишут те, кто недоволен сильным слабительным эффектом, без которого паразитов вывести из кишечника просто нереально. Вот что пишут довольные покупатели:
Bactefort ราคา – รีวิว – price – ดีไหม – สั่งซื้อ – พันทิป – Thailand.
ร่างกายของมนุษย์มีความซับซ้อนมากนัก กว่าจะเป็นชีวิตได้จนถึงทุกวันนี้ ร่างกายของเราถูกสร้างและประกอบขึ้นด้วยปัจจัยหลายอย่างมากมายตามธรรมชาติ.
และหลังจากนั้นก็ขึ้นอยู่กับวิธีการดูแลรักษาร่างกายของเราแล้ว ว่ามีการดูแลอย่างไร ทำให้สุขภาพเจริญเติบโตแข็งแรงขึ้นอย่างไรได้บ้าง ในทุกวันที่เราดำเนินชีวิตไป ร่างกายของเรามีโอกาสที่จะได้รับสิ่งสกปรกและเชื้อโรคเข้าสู่ร่างกายได้ตลอดเวลา. <a href=http://whiteproduct.com/czech>http://whiteproduct.com/czech</a> Imke di White

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.